Golgeteri Liga 1

În primăvara anului 1943, străbunicii „stegarilor”, Uzinele Astra Braşov, pierdeau barajul de promovare în Campionatul de Război, numele pe atunci al Ligii 1.

În 1956, sub conducerea antrenorului Silviu Ploeşteanu, „stegarii” promovau în premieră în Liga 1, urmând să debuteze în ediţia 1957/58, când sistemul competiţional a revenit la clasicul toamnă-primăvară, după ce timp de şase ani se desfăşurase după modelul sovietic primăvară-toamnă.

Steagu’ va concura, în total, în 46 de ediţii ale Ligii 1, între 1984 şi 1997 petrecând cele mai multe sezoane la rând pe prima scenă – 13, doborând recordul de 11 sezoane consecutive, stabilit între 1957 şi 1968.

Acest top include „stegarii” care au marcat minimum 10 goluri în Liga 1.

1. Nicolae PESCARU (1962-1981) – 62
  2. Marian IVAN (1991-1994; 1996-1997; 1998-2000) – 57
  3. Mugurel BUGA (retur 1996/97 – 2000; retur 2000/01-2004; 2008/09; 2011-2016) – 57
  50. Lavi HRIB (1995-1997) – 10

• Zoltan David – primul marcator în Liga 1 şi autorul primei duble (18 august 1957, 3-1 cu Progresul Bucureşti, minutele 27 şi 82). Totodată este şi marcatorul primului hattrick pe teren propriu (1 decembrie 1957, 5-0 cu Progresul Oradea, în minutele 13, 44 şi 66), precum şi primul „stegar” ce a marcat 10 goluri în Liga 1 (13 aprilie 1958, 1-0 la Petrolul Ploieşti).
  • Gheorghe Fusulan – marcatorul primului hattrick în Liga 1 (25 august 1957, 4-3 la Bucureşti cu Locomotiva, actuala Rapid, în minutele 85, 86 şi 88).
  • Ioan Szigety – primul marcator în deplasare în Liga 1 (25 august 1957, 4-3 la Bucureşti cu Locomotiva, actuala Rapid, în minutul 59)
  • Nicolae Proca – autorul celor mai rapide goluri în Liga 1 (16 aprilie 1961, 2-1 cu CCA, actuala Steaua, secunda 13, şi 30 martie 1958, 3-4 la Dinamo Cluj, secunda 20).
  • Horia Pătru – marcatorul primului gol „stegar” în Liga 1 după Revoluţie (25 februarie 1990, 2-1 cu SC Bacău, minutul 16).

Dacă tot era vorba de viteză mai sus, iată cum arată topul complet al celor mai rapide goluri în Liga 1.

1. Nicolae Procasecunda 13, pe 16 aprilie 1961, 2-1 cu CCA/Steaua
2. Nicolae Procasecunda 20, pe 30 martie 1958, 3-4 la Cluj, cu Dinamo
3. Zoltan Davidsecunda 30, 13 martie 1960, 1-1 la Bacău, cu Dinamo
4. Mugurel Bugasecunda 53, pe 20 iulie 2012, 2-2 la Galaţi, cu Viitorul Constanţa
5. Mugurel Bugamin. 1 şi 8 sec., pe 27 iulie 2012, 2-1 cu CS Turnu Severin
Performanţa lui Buga de a deschide scorul două etape consecutive în mai puţin de 1 minut şi jumătate este unică în istoria fotbalui.

De-a lungul istoriei postbelice, 61 de „stegari” au reuşit să marcheze cel puţin o dublă în Liga 1, în vreme ce 11 „stegari” au înscris măcar un hattrick.

Marian Ivan este în fruntea acestui top cu trei hattrick-uri. Alţi trei „stegari”, Zoltan David, Gheorghe Fusulan şi Călin Gane, au reuşit două hattrick-uri de-a lungul carierei. Gheorghe Fusulan deţine recordul celui mai rapid hattrick în Liga 1 (25 august 1957, 4-3 la Bucureşti cu Rapid, în minutele 85, 87 şi 88), fiind şi singurul „stegar” care a marcat două triple în acelaşi sezon.

Nu în ultimul rând, Călin Gane este cel mai tânăr marcator al unui hattrick, înscriind la 17 ani, 6 luni şi 3 zile în poarta Universităţii Cluj.

Marian IvanZoltan DavidGheorghe FusulanCălin Gane
10.05.1992, 5-2 la Corvinul (55, 68, 88)
24.04.1994, 3-1 cu Inter Sibiu (7, 57, 83)
22.04.2000, 5-1 cu FC Oneşti (11, 62, 68)
01.12.1957, 5-0 cu Progresul Oradea (13, 44, 66)
15.11.1959, 7-1 cu U Cluj (13, 50, 67)
25.08.1957, 4-3 la Rapid (85, 86, 88)
05.06.1958, 3-0 la CS Tg. Mureş (15, 81, 84)
15.11.1959, 7-1 cu U Cluj (12, 44, 77)
01.11.1964, 3-1 cu Dinamo (12, 43, 48)

Hattrick-ul marcat de Marian Ivan cu Corvinul, pe 10 mai 1992, a fost primul realizat de un „stegar” în Liga 1 după Revoluţie, precum şi primul după o pauză de 18 ani. Ultimul marcator al unei triple în perioada comunistă a fost Gherghe Şerbănoiu, pe 28 august 1974, în victoria de acasă cu CFR Cluj (4-1).

Ultimul „stegar” care a marcat un hattrick în Liga 1 este Vasile Ghindaru, performanţă realizată pe 18 septembrie 2004, în meciul de acasă cu Apulum Alba Iulia (4-1). Golurile înscrise de el în minutele 15, 20 şi 25 constituie al doilea cel mai rapid hattrick din istoria clubului.

Recordul dublelor în prima ligă – opt– a fost stabilit de Nicolae Pescaru în 1973, doborându-se astfel un record vechi de nouă ani deţinut de Zoltan David, cu şapte duble.

23.09.1972, 3-0 cu UTA (23, 84)
10.06.1973, 5-1 cu ASA Tg. Mureş (4, 25)

De cele opt duble realizate de Pescaru au reuşit să se apropie doar Marian Ivan şi Mugurel Buga, cu câte şapte fiecare.

Mugurel Buga, care a marcat al patrulea cel mai rapid gol „stegar” în Liga 1, este şi jucătorul cu cea mai lungă perioadă de timp scursă între prima şi ultima dublă: 12 ani, 5 luni şi 3 zile.

Marian IvanMugurel Buga
21.03.1993, 2-2 la SC Bacău (30p, 76)
16.05.1993, 5-4 cu Farul (20, 75)
30.03.1994, 2-6 la Univ. Craiova (54, 74p)
13.08.1999, 3-0 cu Oţelul (9p, 79)
05.12.1999, 2-2 la Steaua (56, 90p)
03.03.2000, 2-1 cu FC Argeş (47p, 89)
05.04.2000, 4-3 cu Dinamo (3, 27)
18.03.2000, 4-2 cu Gloria Bistriţa (28, 31)
31.03.2001, 3-2 cu Progresul (66, 86p)
16.11.2002, 3-1 cu Univ. Craiova (23, 36)
30.08.2003, 2-2 cu FCM Bacău (10, 55)
17.04.2004, 3-1 cu Gloria Bistriţa (14, 27)
09.05.2004, 4-1 cu Petrolul (32, 44p)
23.07.2012, 2-2 la Viitorul (secunda 53, 48)

Zoltan David, deja autorul a trei premiere „stegare” în Liga 1 (primul gol, primul hattrick pe teren propriu, primul marcator a zece goluri), a stabilit şi recordul celor mai multe duble înscrise în aceeaşi ediţie de campionat – 4.

Performanţa realizată de el în ediţia 1957/58 a Ligii 1 a fost egalată abia peste aproape 42 de ani de Marian Ivan.

Zoltan DavidMarian Ivan
18.08.1957, 3-1 cu Progresul (27, 82)
23.03.1958, 2-2 cu Rapid (18, 57)
30.03.1958, 3-4 la Dinamo Cluj (6, 33)
08.06.1958, 3-0 cu CCA/Steaua (54, 82)

Până la Marian Ivan, doar cinci „stegari” se apropiaseră de record, fiecare cu trei duble: Nicolae Proca (1959/60), Nicolae Pescaru (1971/72), Alexandru Terheş (1987/88), Adrian Săvoiu (1993/94) şi Sandu Cozma (1999/00). În anii care au urmat, doar Mugurel Buga (2003/04) a mai atentat la record, marcând tot trei duble.

De-a lungul istoriei, cinci „stegari” au reuşit să marcheze patru goluri într-un singur meci de Liga 1. Nicolae Proca este unicul care a marcat toate golurile într-o singură repriză.

Nicolae Proca05.10.1958, 5-0 cu Jiul Petroşani (16, 19, 37, 39)
Vasile Szeredai27.03.1960, 7-4 cu Progresul Bucureşti (28, 54, 70, 78)
Sándor Gergely01.12.1974, 5-1 cu Chimia Rm. Vâlcea (28, 54, 63, 85)
Vasile Gherghe02.07.1983, 6-2 cu ASA Tg. Mureş (13, 18, 39, 89)
Leonard Strizu16.11.1996, 6-0 cu Jiul Petroşani (17, 43, 60, 64)

Constanţa este o caracteristică esenţială pentru un golgeter. Primul „stegar” care a marcat în trei meciuri consecutive de primă ligă a fost nimeni altul decât legendarul Zoltan David, în returul ediţiei 1957-1958.

În total, 17 „stegari” au reuşit să marcheze în trei etape consecutive. Marin Barbu este singurul care a reuşit acest lucru de două ori în acelaşi sezon (1988/89), Romeo Surdu este singurul care a înscris în trei sezoane diferite (2003/04, 2004/05 şi 2008/09), în vreme ce Sabin Ilie este cel mai tânăr „stegar” care a marcat în trei meciuri la rând, având 19 ani, 10 luni şi 11 zile la momentul respectiv.

Marin BarbuSabin IlieRomeo Surdu
1988/89
31.08.1988, 1-2 la Oţelul (49)
11.09.1988, 4-0 cu SC Bacău (38, 55)
14.09.1988, 2-3 la Victoria Bucureşti (10)

02.05.2009, 2-0 cu Poli Iaşi (14, 19)

În a doua parte a anilor 1980, sighişoreanul Hans Kramer a trecut în sfârşit de bariera cifrei trei, marcând în patru meciuri consecutive. Coincidenţa face că nici unul nu s-a încheiat cu victoria braşovenilor, dar rămâne onorabilul egal reuşit în faţa Stelei Bucureşti, la doar o lună de când această echipă cucerise Cupa Campionilor Europeni.

După Revoluţie, Ioan Constantin Marcu a trecut şi el pragul trei, egalând recordul lui Kramer.

15.03.1992, 2-1 cu Gloria Bistriţa (77)

La începutul acestui mileniu, timişoreanul Emerich Vascko a fost în vârful formei sale, stabilind noul record de cinci meciuri la rând cu gol marcat, încă valabil.

Emerich Vascko
2000/01
31.03.2001, 3-2 cu Progresul (88, golul de 3-2)
07.04.2001, 3-1 la Rapid (66, golul de 3-1)
14.04.2001, 2-2 cu Steaua (26, golul de 1-0)
21.04.2001, 1-3 la Oţelul (55, golul de 1-2)
28.04.2001, 2-0 cu Gaz Metan Mediaş (84, golul de 2-0)

În ce priveşte constanţa şi eficacitatea pe teren propriu, acestea au avut începuturi umile.

Prima performanţă de acest fel a fost stabilită în ediţia 1960/61 de Sándor Meszaros, care a înscris în trei meciuri la rând pe teren propriu, cu Farul (5-1), cu Dinamo Bacău (1-0) şi cu Poli. Timişoara (3-0). În aceelaşi sezon, Gheorghe Fusulan a oglindit reuşita, Mikos Selymes şi Iuliu Năftănăilă alăturându-se peste două sezoane.

Călin Gane a fost primul care a setat un nou reper, reuşind să marcheze în patru meciuri la rând acasă.

Călin Gane
1966/67
30.11.1966, 5-0 cu CSMS Iaşi (20, 53)
26.02.1967, 2-0 cu Jiul (59)
15.03.1967, 2-1 cu Poli. Timişoara (87)
02.04.1967, 1-0 cu U Cluj (30)

Csaba Györffy a stabilit noul record marcând într-una din cele mai spectaculoase serii de cinci meciuri la rând acasă din istoria clubului, apoi Nicolae Pescaru a subliniat motivul pentru care numele celor doi jucători se regăsesc în imnul Braşovului.

12.11.1972, 2-0 cu CFR Cluj (79)

Acest record va fi egalat abia peste 21 de ani de Marian Ivan, în sezonul care l-a propus pentru lotul României la Cupa Mondială SUA 1994.

20.11.1993, 3-0 cu UTA (65)

Între aceste două decenii avem apropierea de record a lui Stelian Anghel, care în turul ediţiei 1973/74 a înscris în patru meciuri consecutive pe teren propriu, şi a lui Ioan Mandoca din turul ediţiei 1989/90.

Ultimii doi „stegari” care au reuşit să marcheze în cinci meciuri la rând acasă au în comun faptul că Braşovul a retrogradat în sezoanele respective.

11.08.2014, 1-1 cu Oţelul (76)
22.08.2014, 2-1 cu ASA Tg. Mureş (76, golul de 2-1)
12.09.2014, 4-1 cu Concordia Chiajna (15, 48)
03.10.2014, 2-0 cu CSMS Iaşi (90+2)
24.10.2014, 2-3 cu CSU Craiova (70p)
Ambiţia golgeterilor „stegari” din aceste campionate nu a putut împiedica deznodământul nefast.