Invazia

Deplasarea din februarie 2008, pentru meciul cu CFR Cluj din sferturile Cupei României rămâne recordul „stegarilor” în acest deceniu. Atunci, 3.500 de „stegari” luau drumul Capitalei. Un gol atunci ar fi făcut poate ca „Groapa” să se facă şi mai mare. N-a fost să fie.

Totuşi, înainte de 1990, la Sibiu, în sfertul din ’87, cu FC Argeş, „stegarii” făceau tribuna a doua a stadionului din Hermanstadt să se cutremure. Au fost 8.000 atunci. Citiţi mai jos. E un comentariu preluat de pe Steagu.ro, cel mai vechi site dedicat clubului.

„Am fost la meciul cu ARGESU de la SIBIU, de la o peluza la alta, TOATA TRIBUNA DOUA ERAM NUMAI BRASOVENI, CAND A DAT SULEA GOL S-A CUTREMURAT STADIONU’.  SPRE SURPRINDEREA NOASTRA A BRASOVENILOR , SIBIENII TINEAU CU ARGES, A FOST ZIUA CAND L-AU ARESTAT PE FRATA(DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA), am inceput toti sa strigam de ciuda SALAM DE SIBIU, ” SI ASEARA TRECUI CALARE PE LA TREI ALIMENTARE SI VAZUI LA LUMANARE RAFTURILE GOALE , AU INIMA MEA CE FRUMOASA-I TARA MEA LUMINEAZA PANA IN ZARE DE LA LUMANARE”. CAND AM AJUNS ACASA POLITIA NE ASTEPTA IN GARA. GHINION,  MAJORITATEA AM COBORAT IN BARTOLOMEU, NE ASTEPTAM LA ASA CEVA. MECIUL CU STEAUA DIN SEMIFINALA DE LA PITESTI TREBUIA SA SE JOACE LA PLOIESTI, DAR STIIND CA NOI AM FOST MULTI LA SIBIU S-AU SPERIAT SI L-AU MUTAT SA NU AVEM LEGATURI CU TRENU,  SE ANUNTAU CEL PUTIN 10000 DE BRASOVENI PE ILIE OANA. ASA AM AJUNS LA PITESTI 700 NUMAI CU MASINI MICI SI MICROBUZE DE LA STEAGU. AM LUAT BATAIE 4-0 LACATUS DOUA , PLANG SI ACUM CE ECHIPA AVEAM NU JUCAM IN CUPE DAR PLACEREA DE A-L VEDEA PE POLGAR, NEDELCIARU, NAGI , MOLDOVAN,  SULEA, MANDOCA , AVADANEI, CADAR, BALAN, LILI BERTEANU SI BARBU CUM SE OPRESTE MINGEA IN GHEATA LUI(nu degeaba ere poreclit Magiun).GENERATIA :CLIPA, SPIREA ,VASILE STEFAN, SOARECE, BENTEA, NAGHI, KRAMER. CE MECIURI. NU ERA LOC PE STADION SE VENEA CU DOUA ORE INAINTE , DIMINEATA ERAM PE ICIM SA II VEDEM PE VECHII STEGARI MANCIU , MOSOMAN, BUCURSI, BERTEANU SI ENACHE ANTRENOR.C E VREMURI FRATE , DOAR PENTRU VREMURILE ALEA M-AS INTOARCE ACASA. SALUTARI STEGARI ORIUNDE ATI FI, CULOAREA GALBEN NEGRU NU SE UITA NICI O DATA.

PS ASCULTATI NICA ZAHARIA PE TRILULILU CANTEC PENTRU BRASOV ASTA E ADEVARATUL IMN AL BRASOVULUI.”

Scamă, Verona

Sunteţi pregătiţi pentru Vaslui?


Susţinere blog

Dacă ţi-a plăcut ce ai citit, poţi susţine blogul printr-o donaţie minimă de 1 Euro.

€1,00

19 gânduri despre “Invazia

 1. Alte vremuri prietene, alte vremuri!!! Acuma nu sunt 3.500 nici acasa… daca mai si ploua nici nu mai zic! si numai la noi, peste tot, nici alea din bucuresti care prea tot ne povesteste ca au nush cate milione de fani… nici in provincie, ajunsese Craiova sa joace cu cateva sute de spectatori, Constanta la fel, Pitesti, Oradea etc etc Oricum o a fim multi pentru conditiile actuale si pentru o deplasare totusi lunga si intr-o zi de lucru. dar important e sa fim acolo!!!!

 2. mai mult decat pregatit! aseara intr-un moment mai intim, ma gandeam la meci:D
  sper ca nu citeste si ea pe aici…cred ca am stresat-o toata saptamana vorbind doar de meciul asta si cat de mult astept ziua de joi!!!
  MANDRU CA SUNT BRASOVEAN, ONORAT DE A FI STEGAR!

 3. Frumos articol, adevarat, au fost vremuri. Cand se vor intoarce!? depinde de noi.
  „SALUTARI STEGARI ORIUNDE ATI FI, CULOAREA GALBEN NEGRU NU SE UITA NICI O DATA.”

 4. Servus,

  Intr-o lume virtuala noi traim strict prin cuvintele, mai mult sau mai putin potrivite, pe care le scriem. Sub nicio forma, repet, ABSOLUT SUB NICIO FORMA, eu nu vreau, nici macar nu sunt in postura, de a da lectii nimanui. Nu sunt „profului antipatic”, sper ca nici senil.:) Ma bucur alaturi de voi, sufar alaturi de voi pentru un club sportiv. Din nefericire, de la distanta…

  Peluzistule, te rog frumos sa ma crezi ca nu a existat nici cea mai mica urma de sens peiorativ atunci cand v-am numit pe cei care incurajati echipa de la peluza, „peluzisti”! Eu am stat mereu la T2. Poate de-aia m-am simtit oarecum jignit de afirmatiile lui Rares, care tinde sa generalizeze si sa jigneasca. Niciodata nu mi-au placut semintele, de injurat, ohooo, injur la greu, dar nu birjareste si, nici intr-un caz, suporterii cluburilor rivale. Te-am confundat cu el, imi cer scuze, Rainman nu s-a vrut a fi o jignire, este unul dintre nick-urile lui Rares. Sper ca nu trebuie sa semnez Forest Gump ca sa ma crezi.:)

  Tot tie, peluzistule, iti datorez si o alta replica. Ai perfecta dreptate, un stadion gol e al naibii de trist. Cinste voua, celor care mergeti des la meciuri! All right, raman la parerea mea ca pasiunea pt. un club sportiv nu se poate cuantifica, dar cu siguranta voi sunteti de admirat! Daca valurile vietii va vor purta cine stie pe unde, va fi randul vostru sa-i apreciati pe cei carora le-ati predat stafeta.

  Eu scriu rar si prost. Dar cand ma apuc, nu ma mai opresc.:)

  Sibiu! A fost ceva de vis! Avadanei dintr-o lovitura libera de la peste 25 m, apoi Sulea in prelungiri, din penalty. Si da, o intreaga tribuna a doua a stadionului de pe Cibin, plina de stegari. De acord cu Scama, cred ca a fost deplasarea cea mai faina, cea mai numeroasa a noastra. „Cupa – Cupa, / O ducem sub Tampa”, am cantat „Desteapta-te, romane” (in conditiile in care maharul comunist al judetului Sibiu era Nicu Ceausescu), am fost primii care am pus steaguri pe gard, era o mare galben-neagra intregul gard de la T2-ul sibian…

  Mda, e tarziu. Faceti-ne, suporterilor stegari din afara tarii, sa nu ne pese de eventuala pierdere a unor joburi lejere, de starea precara a sanatatii unor membri apropiati ai familiei, aduceti-ne la Iasi! Eu, cu sufletul doar, din pacate, voi fi alaturi de voi si maine, la Vaslui.

  Visul atator generatii de stegari e mai aproape ca oricand! Si da, eu nu sunt prea dus pe la bilserica, nu prea cred in nori ca in „Simsons”, in ingerasi cu aripioare samd, dar hai sa pretindem ca Marcel Fratila (aka Fratza), Ioan Bara (Nelu „imn”) si atatia alti mari stegari plecati dintre noi au si ei aceleasi asteptari ca noi, astia, care maine, de pe stadionul din Vaslui, din fata televizoarelor, cu ochii in monitor, vor trai la intensitate maxima meciul meciurilor!

  Hai Steagu’!

 5. Nu toți care își doresc pot să fie mâine pe stadion la Vaslui, dar important e să credem toți, atât cei de acasă din fața televizorului, cât și cei de pe stadion, în șansa noastră și nu putem face altceva decât să încurajăm echipa pe durata celor 90 de minute și să sperăm că vom ajunge în FINALA de la IAȘI unde, știm cu toții, se pot întâmpla multe.

  Ovidiu, eu când mă refer la peluză mă refer strict la perioada asta a noastră, înainte nu se stătea la peluză ci la T2 🙂

  Cu respect,
  Rareș

 6. Stiu, Rares, tocmai pentru ca ne cunoastem mi-am permis sa fac acele afirmatii. Am crezut ca tu esti „peluzistu'”. Noi, cei din Europa, avem DigiTV-ul romanesc. Dar n-ai idee cat de mult am vrea sa fim pe stadion, la Vaslui, crede-ma! Daca vom juca finala, n-o sa-mi pese de nimic, voi apela la tine, Mitel, Razvan, Aleks, la oricine imi va putea face rost de bilete.

  Pupeze din tei? Posibil… „Ca sa vada lumea toata (bis), / Dragoste adevarata!” Pe melodia de la „C-asa beu oamenii buni”…

  Ca tot am ajuns la cantece vechi ale galeriei, sunt surprins ca multe cantece ale anilor ’80 inca se canta. Chiar daca uneori versurile sunt usor schimbate, cazul „Marsului triumfal”. Noi cantam la intoarcerea din deplasari victorioase, mai mult in „B”, deh…: „Cantam, glorie Steagului, azi e sarbatoare, / De departe vin bravi stegari, ce-au invins pe-adversari”. Iar a doua strofa era identica versiunii in limba romane a aceluiasi cor: „Lasati, cantecul nostru dar mai sus sa zboare, / Iar in calea lor pregatiti, triumfal, flori si elan”.

  Tot la cantecele galeriei, un mare „hit ” al anilor ’80 a fost si „Mama mare cand traia (bis), / Tot cu Steagu’ ea tinea”. Strrofa a doua: ” Dar si eu cand m-am nascut (bis), / Tot cu Steagu’ am tinut.” A treia si ultima: „Si copii de voi avea (bis), / Tot cu Steagu’ vor tinea (bis)”. Refrenul era cel standard din „Maramures, plai cu flori”, cu singura exceptie, in locul primului „turai” era „Steagul”: „Hai Steagu’, hai Steagu, ‘ / Hai Steagu’, hai Steagu'”…

  • Unele versuri s-au mai schimbat nu din rea intenție ci pur și simplu… din auzite. Mulțam pt rectificări, Ovi! Sună mai fain cu bravi stegari 😉

 7. „C-asa sunt si eu stegar (bis),
  Tot mereu vesel hoinar (bis).

  Cu echipa noastra draga (bis),
  Colindam o tara-ntreaga (bis).

  Ca sa vada lumea toata (bis),
  Dragoste adevarata (bis).”

  Jale mare, nu stiu cum voi putea dormi noaptea asta. Nokia, collapsing people. 🙂

 8. :)) S-au mai și adaptat unele cântece zilelor noastre.
  Nu cred că e nicio problemă, probabil și peluzistu a înțeles și totul e ok! Dacă toate vor fi ok și vom juca finala deja ar fi o realizare pentru noi!

 9. Cred ca era penultimul nostru an de „B”, din seria neagra de 5 ani. Eram copil mic. Pierdusem orice sansa de a promova, ultima etapa, un meci cu Viitorul Vaslui (daca nu-mi joaca memoria feste, 4-1 pt. noi). Ai mei au mers in Padurea Bogatii, una din destinatiile noastre obisnuite de tot a doua duminica. Pentru ca doua duminici pe an mergeam in Crai, in Piatra Mare, pe Bolnoc (mor cand ii aud pe unii zicand Bunloc!!!), in Bucegi. Sambata era zi lucratoare pe atunci… Bon, am inventat un motiv si am fentat Padurea Bogatii. Am mers la meci, apoi am facut autostopul. Si am ajuns la timp la gratar sau ce puii mei faceau ai mei acolo.

  Oare chiar eram stegar atunci? Pe bune, nu-mi dau seama, erau cateva mii se spectatori pe stadion, dar era un meci fara importanta cu niste nobodies… Ironia sortii, peste mai putin de 24 de ore cu „plaiesii” aia ne vom bate pentru un loc in finala Cupei Romaniei. Cu Vasluiul, un targ prafuit pe care cu greu il gasesti pe harta, for fuck’s sake! Vorbe duioase, de mama, edililor orasului nostru si oamenilor potenti din Brasov.

 10. erata

  „doua duminici pe an” = „doua duminici pe luna”… Razvan, poti corecta si apoi sterge, te rog frumos! Si daca tot dai cu guma, si la prima mea postare de azi sunt niste „typos”: “profului antipatic” = “proful antipatic”, „Simsons” = “Simpsons” samd.

 11. „De la Mangalia la Bratislava, / Din Arad pan’ la Buzau, / Toti stegarii azi asteapta, / Sa le dea tonul Latrau”! Se canta inainte de meci…

  De ce Bratislava? Nu stiu, probabil pentru ca multi romani (me included) ai generatiei anilor ’80 au facut acolo prima deplasare cu Nationala, la acel 1-1 (gol Gabor) care a calificat tricolorii lui Mircea Lucescu la Europenele din Franta din 1984. De ce Latrau? Abia astept articolul lui Razvan!

  Cate ore mai sunt?… Mi-ar fi usor sa spun ca sunt in stare de orice, dar in special de ebrietate. Din nefericire, nici sa beau nu pot, am un job destul de nasol, oricand poate suna telefonul. Altfel as bea la greu acum, e un feeling foarte greu de descris. As vrea sa dorm pana dupa meci, sa ma trezesc imediat dupa meci si sa aflu ca ne-am calificat. Cu practica e mai greu…

 12. Se înțelege stai liniștit! Când citesc pe aici, parcă mă văd pe mine acum. La mine nu trece un an să nu merg în Bonloc, Piatra Mare, 7 Scări, Poiana Angelescu, frumusețile zonei. Și acum sâmbătă e lucrătoare la patroni, deci same shit, cum ar zice americanul.

  Vasluiul abia îl găsești pe hartă, dar au investit de cel puțin trei ori mai mult ca noi, au un jucător ce valoreaza cât toată echipa noastră și așa mai departe!

 13. nu mai am rabdare, ca sa nu mai zic ca nu pot inchide ochii deloc….abia astept sa plecam sa cucerim Vasluiul! Forza Steagu!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.