Nicolae Pescaru
Peste 513 meciuri şi 92 de goluri în toate competiţiile
A îmbrăcat tricoul Steagului din 1962 până în 1981, iar în 1969 a fost „uns” căpitan
Doar de 4 internaţional, pentru că în 1975, după cea mai nemeritată retrogradare din istoria fotbalului, refuză oferte de la cluburi din prima ligă, motivându-şi decizia de a continua în Divizia B cu Steagu’ astfel: „Am căutat să realizez reabilitarea colectivă, nu realizarea unei performanţe individuale”.
A jucat pe toate posturile, fiind atât vârf de lance al ofensivei galben-negre cât şi mortarul care a ţinut laolaltă zidul apărării. Tricoul cu numărul 5 ar trebui acordat cu atenţie sau retras definitiv.
Şi în ziua de azi suporterii cântă imnul vechi de 40 de ani astfel: „Cu Pescaru în echipă, de nimeni nu ne e frică”. Acest lucru demonstrează poate mai mult decât numărul meciurilor şi golurile cât de mult înseamnă Nicolae Pescaru pentru istoria clubului şi a Braşovului.
La Mulţi Ani, Nicolae Pescaru!
titlul ma duce cu gandul la….. In umbra marelui urss.
oricum, cu ceva intarziere dar La multi ani