Din tată-n fiu | BRAŞOV

Creditul merge spre domnul Adi Aliman (alias MicşunicaZone), el fiind autorul fotografiei de mai jos. O parte din fotbaliştii Steagului ar trebui s-o lase mai moale cu Kashoo, Tequilla sau ce alte cluburi mai frecventează, şi să mai arunce un ochi prin tribune sau măcar pe site-ul ăsta, ca să realizeze că nu joacă doar pentru banii din contract.

Ideea e că unui tată, care-şi duce copilul la meci, îi vine greu să-i explice acestuia de ce echipa în galben şi negru e pur şi simplu penibilă. Play some fuckin’ football for the fans, not just for the money in your contracts. Hai Steagu’ !


Susţinere blog

Dacă ţi-a plăcut ce ai văzut, poţi susţine blogul printr-o donaţie minimă de 1 Euro.

€1,00

10 gânduri despre “Din tată-n fiu | BRAŞOV

 1. sincer apreciez ce faceti voi pt echipa si cum cresteti de la sezon la sezon, dar echipa voastra de hochei … nu are treaba cu Steagu si nu are treaba cu Romania… , referitor ce auzisem intr-o discutie ca 30-40 de la voi se duc la meciurile de hochei… de apreciat .. dar nu au ce sa sustina … decat o echipa bozgoresca

  • O echipa cum numesti tu „bozgoreasca”care face cinste orasului Brasov,arata tarii ca si Brasovul este undeva sus.Daca la fotbal nu se poate,atunci hocheiul sa le aduca aminte celor din capitala ca mai exista un oras numit Brasov(cel mai frumos oras din Romania),care are curajul sa se ea la tranta cu ei si sa lupte in ori ce competitie.Sunt mandru ca sunt BRASOVEAN.

  • Echipă bozgorească… ce urât sună. Uiţi un lucru elementar, anume faptul că în oraşul Braşov, ungurii (secuii), germanii (saşii) şi românii trăiesc împreună din vremuri imemoriale. Faptul că actuala echipă de hochei nu are vreun nume românesc în ea e doar o chestiune de moment. Juniorii clubului cresc frumos şi în câţiva ani braşoveni sadea vor reprezenta oraşul pe gheaţă.

   Cât despre faptul că sunt băieţi din galeria Steagului care merg la meciurile de hochei, merg acolo pentru că le place sportul, nu să facă neapărat galerie pentru Corona. La meciul 5 din semifinala cu Steaua s-a întâmplat ca ajungând la patinoar deja „activaţi” de la meciul de fotbal, să ne manifestăm ceva mai zgomotos decât de obicei. Atâta tot.

   În rest, discuţiile legate de etnie şi alte lucruri de genul ăsta nu sunt deloc la modă aici sub Tâmpa.

   • pai tocmai de aceea Razvan, echipa aia e o rusine pentru orasul nostru si pentru istoria multiculturala a acestuia!! Sovinismul dus la extrem de cei de acolo, de a nu permite nici macar un roman in echipa, de la presedinte la antrenori si jucatori, nu ar trebui trecut cu vederea.

   • Exagerezi. Preşedintele Coronei se numeşte Emil Cernica – destul de românesc numele. Altfel, legat de absenţa jucătorilor români, am înţeles că din sezonul următor un jucător de la Steaua, nume românesc, va juca la noi.

    Hocheiul a fost un sport foarte vitregit în ţara noastră în ultimii 20-30 de ani, în aceste condiţii nici numărul jucătorilor de etnie română n-avea cum să fie unul ridicat. Sportul ăsta s-a dezvoltat în special în zona asta a Transilvaniei, Harghita-Covasna, datorită condiţiilor naturale care permiteau ca jocul să se joace pe o lungă perioadă a anului – patinoarele artificiale. În consecinţă, şi cei mai mulţi jucători sunt de etnie maghiară. Sunt şase echipe în toată Liga Naţională, trei sunt din Transilvania – Ciuc, Gheorghieni şi noi, două din Bucureşti – Steaua şi Sportul, şi Dunărea Galaţi. A cui e vina că la Timişoara, Iaşi, Craiova ori Baia Mare nu există echipe de hochei, care să crească şi să dea jucători de etnie română pentru Naţionala României?

    Dacă într-adevăr ar fi fost vorba despre şovinism, probabil că nici la juniorii clubului nu s-ar fi permis prezenţa etnicilor români. La copii am câştigat recent bronzul într-un turneu, dacă te uiţi peste lotul echipei o să ai o mare surpriză.

   • Miklos Ervin e presedintele echipei de hochei. Altfel poti sa faci cate teorii vrei, dar nu schimba adevarul ca nici macar 1 jucator sau antrenor roman nu este la echipa… repet, nici macar unul! Steaua de exemplu are multi romani din harghita-covasna, la corona… nu e posibil. urasc steaua dar uite ca acolo e posibil sa joace si unguri si romani si straini, si se lupta de la egal la egal cu corona si ciuc. cine face politica, eu care spun o realitate, sau cei de la clubul respectiv care nu accepta romani de nici un fel??????

 2. Oamenii astea care folosesc cuvantul bozgor ar trebuii sa faca diferenta dintre politica si sport! In sport nu ne intereseaza etnia, culoarea pielii sau cat de fat frumos esti, nu dragilor! In sport conteaza cine e mai bun in competitie, cine e mai luptator, cine e mai muncitor, cine e mai dedicat disciplinei sportive pe care o practica aceste caracteristici ale sportivilor ne fac sa ne ridicam in picioare si sa ii aplaudam, nu neaparat pentru ca a castigat cupa mai mare ci pentru ca a participat cu demnitate pana la sfarsit! Iar in politica luati-va exmple care merita admirate nu toate lichelele de azi!

 3. La inceputul anilor ’90 , la Barcelona jucau atat de multi straini ca celebrul fundas dreapta SERGIO declara ca se simte STRAIN la echipa sa…in tara sa, intr-o CATALUNIE atat de nationalista. Si totusi nimeni nu comenta atunci cand se vorbea de perormanta. Barca juca o finala de Cupa Cupelor cu Manchester United, lua prima Liga a Campionilor (2-0 cu Sampdoria pe Wembley), juca o noua finala Champions League cu AC Milan, iar in campionat defila.Nu mai conta…
  La Brasov este o sete de performanta atat de mare incat frustrarile unora nici nu conteaza. Ce sovinism la Brasov cand ii invingem tocmai pe Miercurea Ciuc? Ce sovinism, ce extremism, cand Europa ne-a „cucerit” oricum pe toti cu celebra ei Uniune?

  • pai daca nu e sovinism, si nici extremism, si suntem si in uniunea europeana…. de ce nu e acceptat nici macar un jucator sau antrenor roman la echipa? poti sa o dai inainte cu vorbele astea, cand realitatea e numai una, o rusine pentru orasul nostru.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.