Steag”U” – primul meci din istorie – 9 martie 1941

Primul meci din istorie între cele două cluburi, un amical în 1941, a fost şi primul disputat de acestea pe anul respectiv. Universitarii clujeni, refugiaţi la Sibiu în urma dictatului de la Viena, vizitau pe 9 martie 1941 Braşovul, oraş care la rândul său găzduia din septembrie 1940 Academia de Înalte Studii Comerciale şi Industriale.

Într-o zi de duminică, la ora 15:30, arbitrul Melchior fluiera startul meciului pe un stadion Metrom ticsit cu peste 1500 de spectatori. Din cronica publicată în numărul 19/1941 al Gazetei Transilvaniei reiese o primă repriză alertă, în care „Acţiunile se succed una după alta, dar numeroasele ocazii de marcare sunt ratate de ambele echipe”. Prim divizionarii clujeni găsesc totuşi o cale dincolo de excelentul portar braşovean Moraru în minutul 18, „când centrul înaintaş Dascălu, după ce primeşte o pasă de la Medrea, printr’un shoot sec deschide scorul”.

Repriza a doua a fost niţel mai lentă şi fazele de poartă s-au desfăşurat predominant la poarta braşoveană. „Echipierii U.A.B. sunt obosiţi de eforturile făcute în prima parte a jocului şi nu pot opri năvala furioasă a atacanţilor universitari care acţionează mereu şi îi pun în situaţia de a le ceda terenul, pas cu pas”.

UAB-iştii, care activau în Campionatul Districtual Braşov (al 3-lea eşalon în ierarhia fotbalului românesc pe atunci), menţin poarta intactă până în minutul 85, „când în urma unei combinaţii Medrea-Dascălu-Coman, acesta din urmă înscrie al doilea punct în stil personal”. Peste două minute Dascălu reuşea dubla şi stabilea scorul final la 3-0 pentru Universitatea Cluj.

Cu toate că rezultatul a fost defavorabil pentru localnici, totuşi figura făcută în compania echipei universitare din Divizia A a fost foarte frumoasă, ţinând seama că U.A.B. face parte numai din district.”

XI-le Uzinelor Astra Braşov: MoraruCostea I, Costea IINichita, Chiper, Fârtea – Betea, Bunuşiu, Candrea, Bârlea şi Murăşanu.

Jucătorii bolduiţi sunt cei pe care cronicarul i-a remarcat din tabăra braşoveană, cu precizarea că pe Moraru l-a considerat chiar „cel mai bun de pe teren”, fapt care spune multe despre evoluţia sa, în ciuda celor trei goluri primite „care nu i se pot imputa”.

Aceiaşi jucători braşoveni vor obţine promovarea în Divizia B la finalul sezonului 1940-1941, iar în toamnă vor concura pentru un loc la Turneul Final al Cupei Basarabiei.

Unii dintre ei se vor reîntâlni cu U Cluj peste un an, de data aceea într-un meci oficial contând pentru şaisprezecimile Cupei României. Am şi povestea aceea aproape gata pentru tipar.

– Cronica integrală a meciului amical UAB 0-3 U Cluj din 9 martie 1941 –