Cele mai rapide hattrick-uri „stegare” în Liga 1 [actualizat]

Unsprezece „stegari” au reuşit să marcheze cel puţin un hattrick în Liga 1, Marian Ivan fiind tata lor în acest domeniu, cu trei hattrick-uri marcate pentru FC Braşov.

Prima triplă din cariera lui a fost şi prima reuşită de un „stegar” în Liga 1 după Revoluţie. Astfel, pe 10 mai 1992, la Hunedoara, Marian Ivan contribuia la victoria cu 5-2 în faţa Corvinului printr-un hattrick înscris în decursul a 33 de minute (55, 68, 88).

Marian Ivan
10.05.1992, 5-2 la Corvinul (55, 68, 88)
24.04.1994, 3-1 cu Inter Sibiu (7, 57, 83)
22.04.2000, 5-1 cu FC Oneşti (11, 62, 68)

Hattrick-ul de la Hunedoara a fost al 2-lea cel mai rapid din istoria clubului timp de 12 ani, până când Vasile Ghindaru, cel mai ghinionist atacant din istoria fotbalului românesc, a reuşit o minune sportivă: trei goluri în zece minute (15, 20, 25)!

După ce nu mai marcase pentru „stegari” de aproape un deceniu, Parai Mic i-a năucit în Bartolomeu pe cei de la Apulum Alba Iulia (4-1) în ziua de 18 septembrie 2004, marcând toate golurile cu dreptul, chiar dacă e stângaci.

Pe 25 august 1957, în etapa a doua a acelui sezon, pe stadionul Republicii, „stegarii” pierdeau în faţa Rapidului cu 3-1 în minutul 85. Apoi, într-un interval de doar trei minute (85, 86, 88), Fusulan a întors scorul cu un hattrick istoric. Fostul coechipier Nicolae Proca rememora peste decenii că Fusulan a marcat golul de 4-3 „după ce le-a luat mingea bucureştenilor la centru, şi apoi s-a tot dus cu ea, ăia fiind stană de piatră de când au luat golul trei.”

În retur, pe 6 iunie 1958, Gheorghe Fusulan a devenit şi singurul „stegar” cu două hattrick-uri în acelaşi sezon de Liga 1, marcând tot într-o deplasare, în minutele 15, 81, 84, contra celor de la CS Tg. Mureş.

Cu încă doua hattrick-uri marcate în sezoanele de B din anii 1950, Fusulan este autorul unui total de patru triple în tricoul „stegar”.

Gheorghe Fusulan
20.06.1954, 4-2 cu Constructorul Craiova (10, 41, 65)
10.06.1956, 5-0 la Energia Câmpina (15, 16, 48)
25.08.1957, 4-3 la Rapid Bucureşti (85, 86, 88)
05.06.1958, 3-0 la CS Tg. Mureş (15, 81, 84)
Primul „stegar” care a marcat un hattrick în Liga 1, singurul „stegar” care a marcat două hattrick-uri în acelaşi sezon de Liga 1. E greu să fii ca Fusulan.

Dacă luăm în considerare şi „stegarii” care au marcat patru goluri într-un singur meci, atunci lucrurile se schimbă un pic.

Astfel, Nicolae Proca ar deveni ocupantul poziţiei a treia cu hattrick-ul reuşit pe 5 octombrie 1958 contra Jiului Petroşani în numai 21 de minute (16, 19, 37). În minutul 39 el a înscris al patrulea gol al victoriei cu 5-0, devenind singurul „stegar” din istorie care a marcat de patru ori într-o singură repriză a unui meci din Liga 1.

Până ca Vasile Ghindaru să-l întreacă pe Nicolae Proca 46 de ani mai târziu, de recordul musceleanului s-au apropiat în decursul vremii Sándor Gergely, Vasile Gherghe şi Vasile Szeredai.

1. Gheorghe Fusulan – 3′ – 25.08.1957, 4-3 la Rapid Bucureşti (85, 86, 88)
  2. Vasile Ghindaru – 10′ – 18.09.2004, 4-1 cu Apulum Alba Iulia (15, 20, 25)
  3. Nicolae Proca – 21′ 05.10.1958, 5-0 cu Jiul Petroşani (16, 19, 37)
  4. Vasile Szeredai – 24′ – 27.03.1960, 7-4 cu Progresul Bucureşti (54, 70, 78)
  5. Vasile Gherghe – 26′ – 02.07.1983, 6-2 cu ASA Tg. Mureş (13, 18, 39)
  6. Sándor Gergely – 31′ – 01.12.1974, 5-1 cu Chimia Rm. Vâlcea (54, 63, 85)
  7. Marian Ivan – 33′ – 10.05.1992, 5-2 la Corvinul Huneodara (55, 68, 88)

Cei de mai sus sunt de altfel şi singurii „stegari” care au marcat vreodată în istoria Ligii 1 trei goluri într-o singură repriză.

5 gânduri despre “Cele mai rapide hattrick-uri „stegare” în Liga 1 [actualizat]

1. Mai rapid decât hattrick-ul lui Marian Ivan de la Hunedoara, a fost cel al lui Gergely în meciul Steagul Roșu – Chimia Rm. Vâlcea 5-1 (1-0), disputat la 01.12.1974. De fapt, atacantul brașovean avea să înscrie 4 goluri in acel meci, iar ultimele trei în decurs de 31 de minute (54, 63, 85). În liga a II-a Paraschivescu a marcat câte patru goluri în două meciuri (4-0 cu FCM Giurgiu în iunie 1976 și 5-1 cu Oltul Sf. Gheorghe în decembrie 1978), iar trei din cele patru reușite au fost realizate în numai 18 respectiv 26 de minute.

• Aşa e, dacă luăm în considerare şi jucătorii care au marcat câte patru goluri într-un meci, atunci se schimbă un pic lucrurile.

Mă gândisem dacă să fac asta şi până la urmă am decis să mă rezum doar la cei cu trei goluri într-un meci.